2024. július 12-13-14.

Helyszínek

Királyi palota

A Visegrád Város Önkormányzatával, valamint a rendezvényt szervező Pro Visegrád Kulturális Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft.-vel kötött együttműködési megállapodásnak köszönhetően a MNM Mátyás Király Múzeuma is évről-évre bekapcsolódik a Visegrádi Nemzetközi Palotajátékok megrendezésébe. A Királyi Palota, mint a város egyik impozáns történelmi emléke méltó helyszínéül szolgál a középkori harcművészeti bemutatóknak és koncerteknek. Látogatóink a tárlatvezetések során betekintést nyerhetnek olyan, nagy formátumú királyaink udvari életébe, mint Nagy Lajos, Zsigmond és I. Mátyás. Az épületegyüttes helyreállított konyhájában a máskor ásatásokon, kiállításokon dolgozó régészek középkori receptek alapján sütnek-főznek, mindezt korabeli eszközökkel, középkori ruhák hű másában.


A Királyi Palota a rendezvény ideje alatt (2024. július 12-14.)
napi belépőjeggyel látogatható, 10:00-től 18:00 óráig. Ugyanezzel a napi belépőjeggyel a Királyi Palotán kívül a középkori vásár, a Parkszínpad zenés és gyermek programjai és az ott zajló koncertek, a Salamon-torony kiállításai és a toronynál lévő küzdőtér programjai, valamint a lovagi tábor is megtekinthető!

Tájékoztatjuk Kedves Látogatóinkat, hogy a királyi palotában található mosdó és WC használata fizetős.

Lovagi torna pálya


2024. július 12. péntek

14:30 Királyi menet (indulás a Magyar László Tornacsarnok melletti területről)

15:00-15:45 Kázmér lengyel király lovagi tornája (45 perc)
Főheroldok: Papp János és Papp Dániel színművészek

Solymászbemutató
Vermes törzs lovasíjász bemutató
Szent György Lovagrend – apródok
Haramza Márk lovasbemutatója
Fekete Sólyom Történelmi Íjászklub
Bytomski Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde
Primavera táncegyüttes
Lovas párviadal
Sereghy törzs – Rozgonyi csata (Kard és Kereszt Johannita Testvériség, Compagnie d’ Noir, Güglerek, Milites Christi, Szent György Lovagrend)

16:30-16:45 Torda Köböre Egyesület ifjú lovasai*
(*Ezt a programot a rögtön utána következő lovagi tornára szóló belépőjeggyel lehet megtekinteni)

16:45-17:00 Lándzsa hajító verseny*
(*Ezt a programot a rögtön utána következő lovagi tornára szóló belépőjeggyel lehet megtekinteni)

17:00-18:00 I. Károly magyar király lovagi tornája (60 perc)
Főheroldok: Papp János és Papp Dániel színművészek

Kassai Lajos lovasíjász világbajnok bemutatója
Solymászbemutató
Szent Mihály Lovasbandérium
Primavera táncegyüttes
Szent György Lovagrend – apródok
Olasz zászlósok (Lanciano és Montecassiano)
Szerb-magyar gyalogos lovagi torna
Kopjatörés
Csata (résztvevők: Börzsönyi Nehézgyalogság, Oroszlánszív Lovagrend, Kaposvári Fekete Sereg Lovagrend, Szent Sebestény Lovagrend, Güglerek, Kard és Kereszt Johannita Testvériség, Hunyadiak Örökében, Füzéri Várvédő Egyesület, Milites Christi, Rege Íjászok, Compagnie d’Noir, Armigeri e Balestrieri Citta di Bucchianico, Siklósi Sárkányos Lovagrend, Maróti Hagyományőrző Egyesület, Lux Vívó Egyesület, Salamon Történelmi Club, Castellum Cassovia, Visegrádi Dobosok, Szent György Lovagrend)

20:30 Fáklyás felvonulás a templomtól a királyi palotáig

21:00-21:50 János cseh király lovagi tornája (50 perc)

Solymászbemutató
Fekete Sólyom Történelmi Íjászklub
Primavera táncegyüttes
Vermes törzs lovasíjász bemutató
Memento Mori cseh lovagok
Haramza Klára
Szent Longinus (Zenta)
Csata

2024. július 13. szombat

10:30 Királyi menet (indulás a Magyar László Tornacsarnok melletti területről)

11:00-11:40 Kázmér lengyel király lovagi tornája (40 perc)
Főheroldok: Papp János és Papp Dániel színművészek

Solymászbemutató
Vermes törzs lovasíjász bemutató
Szent György Lovagrend – apródok
Haramza Márk lovasbemutatója
Fekete Sólyom Történelmi Íjászklub
Bytomski Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde
Primavera táncegyüttes
Lovas párviadal
Sereghy törzs – Rozgonyi csata (Kard és Kereszt Johannita Testvériség, Compagnie d’ Noir, Güglerek, Milites Christi, Szent György Lovagrend)

12:45-13:00 Bajvívó Magyarok Hagyományőrző és Sport Egyesület vívóversenye*
(*Ezt a programot a rögtön utána következő lovagi tornára szóló belépőjeggyel lehet megtekinteni)

13:00-14:00 I. Károly magyar király lovagi tornája (60 perc)
Főheroldok: Papp János és Papp Dániel színművészek

Kassai Lajos lovasíjász világbajnok bemutatója
Solymászbemutató
Szent Mihály Lovasbandérium
Primavera táncegyüttes
Szent György Lovagrend – apródok
Olasz zászlósok (Lanciano és Montecassiano)
Szerb-magyar gyalogos lovagi torna
Kopjatörés
Csata (résztvevők: Börzsönyi Nehézgyalogság, Oroszlánszív Lovagrend, Kaposvári Fekete Sereg Lovagrend, Szent Sebestény Lovagrend, Güglerek, Kard és Kereszt Johannita Testvériség, Hunyadiak Örökében, Füzéri Várvédő Egyesület, Milites Christi, Rege Íjászok, Compagnie d’Noir, Armigeri e Balestrieri Citta di Bucchianico, Siklósi Sárkányos Lovagrend, Maróti Hagyományőrző Egyesület, Lux Vívó Egyesület, Salamon Történelmi Club, Castellum Cassovia, Visegrádi Dobosok, Szent György Lovagrend)

14:40-15:00 Torda Köböre Egyesület ifjú lovasai*
(*Ezt a programot a rögtön utána következő lovagi tornára szóló belépőjeggyel lehet megtekinteni)

15:00-16:00 I. Károly magyar király lovagi tornája (60 perc)
Főheroldok: Papp János és Papp Dániel színművészek

Kassai Lajos lovasíjász világbajnok bemutatója
Solymászbemutató
Szent Mihály Lovasbandérium
Primavera táncegyüttes
Szent György Lovagrend – apródok
Olasz zászlósok (Lanciano és Montecassiano)
Szerb-magyar gyalogos lovagi torna
Kopjatörés
Csata (résztvevők: Börzsönyi Nehézgyalogság, Oroszlánszív Lovagrend, Kaposvári Fekete Sereg Lovagrend, Szent Sebestény Lovagrend, Güglerek, Kard és Kereszt Johannita Testvériség, Hunyadiak Örökében, Füzéri Várvédő Egyesület, Milites Christi, Rege Íjászok, Compagnie d’Noir, Armigeri e Balestrieri Citta di Bucchianico, Siklósi Sárkányos Lovagrend, Maróti Hagyományőrző Egyesület, Lux Vívó Egyesület, Salamon Történelmi Club, Castellum Cassovia, Visegrádi Dobosok, Szent György Lovagrend)

16:45-17:00 Mónus József íjász világbajnok bemutatója*
(*Ezt a programot a rögtön utána következő lovagi tornára szóló belépőjeggyel lehet megtekinteni)

17:00-18:00 I. Károly magyar király lovagi tornája (60 perc)

Főheroldok: Papp János és Papp Dániel színművészek

Kassai Lajos lovasíjász világbajnok bemutatója
Solymászbemutató
Szent Mihály Lovasbandérium
Primavera táncegyüttes
Szent György Lovagrend – apródok
Olasz zászlósok (Lanciano és Montecassiano)
Szerb-magyar gyalogos lovagi torna
Kopjatörés
Csata (résztvevők: Börzsönyi Nehézgyalogság, Oroszlánszív Lovagrend, Kaposvári Fekete Sereg Lovagrend, Szent Sebestény Lovagrend, Güglerek, Kard és Kereszt Johannita Testvériség, Hunyadiak Örökében, Füzéri Várvédő Egyesület, Milites Christi, Rege Íjászok, Compagnie d’Noir, Armigeri e Balestrieri Citta di Bucchianico, Siklósi Sárkányos Lovagrend, Maróti Hagyományőrző Egyesület, Lux Vívó Egyesület, Salamon Történelmi Club, Castellum Cassovia, Visegrádi Dobosok, Szent György Lovagrend)

20:30 Fáklyás felvonulás a templomtól a királyi palotáig

21:00-21:50 János cseh király lovagi tornája (50 perc)

Solymászbemutató
Fekete Sólyom Történelmi Íjászklub
Primavera táncegyüttes
Vermes törzs lovasíjász bemutató
Memento Mori cseh lovagok
Haramza Klára
Szent Longinus (Zenta)
Csata

2024. július 14. vasárnap


10:30 Királyi menet
(indulás a Magyar László Tornacsarnok melletti területről)

11:00-11:45 Kázmér lengyel király lovagi tornája (45 perc)
Főheroldok: Papp János és Papp Dániel színművészek

Solymászbemutató
Vermes törzs lovasíjász bemutató
Szent György Lovagrend – apródok
Haramza Márk lovasbemutatója
Bytomski Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde
Primavera táncegyüttes
Lovas párviadal
Sereghy törzs – Rozgonyi csata (Kard és Kereszt Johannita Testvériség, Compagnie d’ Noir, Güglerek, Milites Christi, Szent György Lovagrend)

13:30-14:30 Történelmi íjászverseny*
(*Ezt a programot a rögtön utána következő lovagi tornára szóló belépőjeggyel lehet megtekinteni)

14:30-15:30 I. Károly magyar király lovagi tornája (60 perc)
Főheroldok: Papp János és Papp Dániel színművészek

Kassai Lajos lovasíjász világbajnok bemutatója
Solymászbemutató
Szent Mihály Lovasbandérium
Primavera táncegyüttes
Szent György Lovagrend – apródok
Olasz zászlósok (Lanciano és Montecassiano)
Szerb-magyar gyalogos lovagi torna
Kopjatörés
Csata (résztvevők: Börzsönyi Nehézgyalogság, Oroszlánszív Lovagrend, Kaposvári Fekete Sereg Lovagrend, Szent Sebestény Lovagrend, Güglerek, Kard és Kereszt Johannita Testvériség, Hunyadiak Örökében, Füzéri Várvédő Egyesület, Milites Christi, Rege Íjászok, Compagnie d’Noir, Armigeri e Balestrieri Citta di Bucchianico, Siklósi Sárkányos Lovagrend, Maróti Hagyományőrző Egyesület, Lux Vívó Egyesület, Salamon Történelmi Club, Castellum Cassovia, Visegrádi Dobosok, Szent György Lovagrend)

15:40-16:10 Lovas harci gyakorlatok*
(Ezt a programot a rögtön utána következő lovagi tornára szóló belépőjeggyel lehet megtekinteni)

16:35-16:50 Torda Köböre Egyesület ifjú lovasai*
(*Ezt a programot a rögtön utána következő lovagi tornára szóló belépőjeggyel lehet megtekinteni)

16:50-17:00 Számszeríjász verseny*
(*Ezt a programot a rögtön utána következő lovagi tornára szóló belépőjeggyel lehet megtekinteni)

17:00-18:00 I. Károly magyar király lovagi tornája (60 perc)

Főheroldok: Papp János és Papp Dániel színművészek

Kassai Lajos lovasíjász világbajnok bemutatója
Solymászbemutató
Szent Mihály Lovasbandérium
Primavera táncegyüttes
Szent György Lovagrend – apródok
Olasz zászlósok (Lanciano és Montecassiano)
Szerb-magyar gyalogos lovagi torna
Kopjatörés
Csata (résztvevők: Börzsönyi Nehézgyalogság, Oroszlánszív Lovagrend, Kaposvári Fekete Sereg Lovagrend, Szent Sebestény Lovagrend, Güglerek, Kard és Kereszt Johannita Testvériség, Hunyadiak Örökében, Füzéri Várvédő Egyesület, Milites Christi, Rege Íjászok, Compagnie d’Noir, Armigeri e Balestrieri Citta di Bucchianico, Siklósi Sárkányos Lovagrend, Maróti Hagyományőrző Egyesület, Lux Vívó Egyesület, Salamon Történelmi Club, Castellum Cassovia, Visegrádi Dobosok, Szent György Lovagrend)

Salamon-torony

Történelmi kitekintő

A visegrádi kettős várrendszert a tatárjárás után 1250-1260 között IV. Béla és felesége, Lascaris Mária királyné építtette.

A várat a következő évszázadokban az Anjou-királyoktól Hunyadi Mátyásig számos magyar uralkodó bővítette. Az alsóvár a kaputoronnyal és őrtornyokkal megerősített erődítésfalakból és egy nagy lakótoronyból állt, amely egyszerre volt uralkodói szálláshely, ispáni lakóhely és katonai feladatokat ellátó erődített épület. Az alsóvár lakótornya, az ún. Salamon-torony a korszak magyarországi építészetében szinte egyedülálló épület volt. Az alsóvár 13. századi elrendezését egy esetleges tatár támadás elleni védelem határozta meg. A vár észak felőli erődítése ezért sokkal hangsúlyosabb: ezt az oldalt védték ugyanis a lőréses pártázatokkal ellátott őrtornyok és a csapóráccsal, tolóreteszes kapuval zárható kaputorony is, továbbá két kitörőkapu.

      

A Salamon-torony a rendezvény ideje alatt napi belépőjeggyel látogatható, 2024. július 12-én és 13-án (pénteken és szombaton) 10-től 18 óráig, július 14-én vasárnap 10-től 17 óráig. Ugyanezzel a napi belépőjeggyel a Salamon-tornyon kívül a királyi palota és az ott zajló programok, a középkori vásár, a Parkszínpad zenés és gyermek programjai, valamint a lovagi tábor is megtekinthető!